Płyty indukcyjne

Pokazano 1-24 z 99 pozycji

Płyta indukcyjna, dlaczego warto?


Płyta indukcyjna jest dziś najchętniej kupowaną płytą grzewczą na świecie. Korzystanie z niej usprawni komfort gotowania, obniży rachunki, zadba o bezpieczeństwo oraz przedłuży żywot patelni i garnków – Zapominamy o opalonych naczyniach.

Dużym zainteresowaniem cieszy się płyta indukcyjna ze zintegrowanym okapem. Dwa przykłady: SMEG HOBD682R1, kolekcja Dolce Stil Novo z dotykowym sterowaniem elektronicznym. Wydajność okapu w płycie to 750m3/h. MIELE KMDA 7476FL z okapem o wydajności 510m3/h, cztery kwadratowe pola, które możemy połączyć w dwa większe. Nowością jest płyta bez polowa marki MIELE KM7667SL, o szerokości 60 cm (dostępna również w wariantach 80,90 cm). Jednocześnie można na niej gotować maksymalnie 4 naczynia lub postawić jedną ogromną brytfannę. Posiada funkcję stop&Go, czyli jeżeli gotujemy i chcemy na chwilę wyjść np. do sklepu, wciskamy przycisk i temperatura przeskakuje na poziom pierwszy, który ma za zadanie podtrzymać ciepłotę w garnku.


Przesłanek przemawiających za wyborem indukcji jest wiele. Poniżej kilka z najistotniejszych.



Energooszczędność. Pole grzewcze płyty oddziałuje jedynie na średnicę dna garnka, poprzez co cała energia skierowana jest bezpośrednio do naczynia – oddaje tyle, ile pobiera. Zaletą tego procesu jest zdecydowanie mniejszy pobór prądu oraz bardzo szybkie nagrzewanie się garnka. Zaleca się również korzystanie z pokrywek, by zaoszczędzić jeszcze więcej energii.
Bezpieczeństwo. Indukcja nie nagrzewa się. Nigdy nie jest gorąca (nie ma tu grzałki ani źródła ognia), dzięki czemu nie ma ryzyka oparzenia czy np. przypalenia się wykipiałego jedzenia. Uruchomi się tylko po umieszczeniu na niej odpowiednich naczyń (czyli takich, których chwyta się magnes). Automatycznie wykryje wielkości naczynia i zadziała bezpośrednio na nie. Płyty wykonane są z cienkiego szkła ceramicznego, o dużej odporności na zarysowania i uszkodzenia.
Intuicyjne sterowanie. Wszystko zależy od preferencji. Tradycyjne gałki, tak jak w płycie marki SMEG SI964NM kolekcja Victoria, a może sterowanie dotykowe z kolorowym wyświetlaczem LCD na przykład SMEG kolekcja Universale SI7844B. Warto przyjrzeć się płycie Infinite Combi marki Electrolux z dużym wyświetlaczem zapewniającym przegląd informacji odnośnie do aktywnych pól grzewczych. Daje możliwość płynnej zmiany temperatury grzania oraz ustawienia zegara, dzięki czemu zyskujesz pełną kontrolę. Wyłączona prezentuje elegancką czarną powierzchnię, wystarczy jednak nasz dotyk, aby rozświetliły się stylowe elementy graficzne pól grzejnych. Najpłytszą płytą indukcyjną dostępną na polskim rynku z jest SLIM FIT marki Electrolux EIV634 oraz EIT6144. Zmieści się w blacie o grubości 12 mm nad szufladą, bądź o grubości 28 mm nad piekarnikiem (bez konieczności stosowania otworów wentylacyjnych we froncie).

Design. Obszerna paleta kolorów (u każdego producenta indywidualna). Kształt kwadratu, prostokąta, owalu nikogo dziś nie zdziwi. Możliwość montażu bez ramek: na równi z blatem (precyzyjnie szlifowane na brzegach), nakładane na blat lub ze stalową ramką (dostępne różne warianty ram). Raj dla architektów wnętrz.

Funkcjonalność. Płyty indukcyjne występują w rozmiarach od 30 cm do 90 cm, więc z łatwością wkomponują się w każdą przestrzeń. Pola grzewcze mogą być okrągłe lub kwadratowe warto by posiadały tak zwane pole Booster (niektórzy żartobliwie nazywają je Turbodoładowaniem), takie, które przyśpiesza nagrzewanie garnka nawet o 50%. Dla tych, którzy chcą już, natychmiast. Montaż płyt nie zależnie od piekarnika, często wykorzystujemy przestrzeń pod nimi np. na szufladę. Indukcja daje nam gwarancję utrzymanie temperatury zawsze na stałym poziomie. Ciekawą rzeczą jest funkcja TempControl, z której pomocą temperatura potrawy utrzymuje się na stałym poziomie, dzięki niej unikniemy również przypalenia.
Łatwość czyszczenia. Powierzchnia płyty jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Często dołączany jest do płyty, jeśli nie to koniecznie powinniście zakupić sobie: skrobak do płyt grzewczych nierysujący – odpowiedni do płyt indukcyjnych i ceramicznych.